Horor “Incubus” (1981) je kanadski natprirodni slasher u režiji Johna Hougha kojeg, pretpostavljam, većina američke publike pamti po Diznijevom serijalu tinejdž SF fantazi filmova o “Witch Mountain” jer je Hough režirao prva dva ( Escape to Witch Mountain (1975) i Return from Witch Mountain (1978)).
Mada su Hough specijalnost bili natprirodnih horori i SF filmovi ne sećam se da sam se susretao sa nekim njegovim (ne)delom osim nekada davno, u našim video klubovima, relativno popularnog filma po imenu Biggles (o pilotu iz Prvog svetskog rata koji putuje kroz vreme).

A možda taj film pamtim jer sam igrao i istoimenu igricu na ZX Spectrum-u 48k.

Nego vratimo se na “Incubus”.
Radnja filma (inače u pitanju je ekranizacija istoimenog romana pisca Ray Russell-a) smeštena je u mali grad Galen u Novoj Engleskoj.
Kada neko ili nešto napadne tinejdžerski par na jezeru u Galenu u kome momak biva brutalno ubijen a mlada devojka, Mendi, još brutalnije silovana šerif Henk Valden (John Ireland) u početku misli da je u pitanju neka banda.

Glavni “dokaz” za tu bandu je otkriće doktora Sem Kordela (John Cassavetes), lokalnog hirurga i patologa koji se nedavno doselio u grad sa svojom tinejdž ćerkom. U pitanju je prvobitni nalaz doktora Kordela nakon drugog sličnog napada na bibliotekarku Carolyn Davies koja, za razliku od Mendi, ne uspeva da preživi.
Naime, dr. Kordel pronalazi ogromne količine semena u Carolynom telu koje je nemoguće objasniti jednim napadačem ali nakon što uradi dodatnu analizu i pod mikroskopom otkrije nekakve crvene spermatozoide (koji još mrdaju) Kordel okreće ćurak naopako i biva ubeđen da je ipak u pitanju jedan (ali vredan*) silovatelj.

*naravno uopšte nije umesno šaliti se sa silovanjima ali Incubus toj temi prilazi na jedan veoma ozbiljno neozbiljan način, odnosno dok nam akteri u filmu izgovaraju te užasne rečenice sa sve užasnim detaljima zločina na jedan ozbiljan dramatičan način u samom kontekstu filma i prezentacije svega toga gotovo da se nalazimo na ivici parodije.
Ubrzo sledi talas sličnih zločina u malom gradiću u kojima napadač ne bira ni mesto ni vreme ni žrtve da bi zadovoljio svoje potrebe…za nečim.
Osim pomenutih likova pratimo i (takođe nedavno dospelu) novinarku i vlasnicu lokalnog lista koja voli da se zatekne na mestu zločina čim pre i da pri tom opali par bliceva tj. fotografija a tu je i mladić (momak doktorove ćerke) kojeg progone strašne vizije neposredno pred svaki zločin.

Scenario “Incubusa” kao da je sklopljen zbrda-zdola što potvrđuje i tekst na WIKI stranici filma u kome nam objašnjavaju da je scenario bio toliko izmenjen od strane glavne zvezde filma John Cassavetesa da se pravi scenarista Sandor Stern odrekao svog rada te ja na špici filma potpisan pod pseudonimom kao imaginarni George Franklin.

Kao da su paralelno snimana dva filma, jedan klasičan slasher a drugi natprirodni horor koja su na kraju nakalemljena u jedan. Da ne pominjem da neke scene sa Cassavetesom deluju kao da su iz nekog sasvim trećeg filma.

Sve u svemu u pitanju je jedan feleričan projekat iz poslednje glumačke faze John Cassavetes koji je tada već narušenog zdravlja zbog alkoholizma prihvatao, pretpostavljam, raznorazne uloge samo zbog pristojne novčane ponude za njegovo ime na špici.
Na skali od (1-6) ocena: 2