Kada sam pre nekoliko nedelja odlučio da pogledam nastavak Mortal Kombat (2021) znao sam nekoliko stvari. Prva, u filmu Luka Kejdža glumi Karl Urban, inače brat od Kejt Urbana (nekadašnjeg supruga Nikol Kidmen). Druga, a nakon što sam trejler gledao milion puta pre projekcija nekih drugih filmova proteklih meseci a i prošle godine jer tada je prvobitno bio planiran za prikazivanje, Kejdž je glavna zvezda ovog filma.

Ni prva ni druga stvar nije bila tačna. Niti je Kejt Urban brat niti bilo kakav rođak Karl Urbana (mada jesu obojica sa Novog Zelanda) niti je Luk Kejdž Luk (a ni Nikolas) već je Džoni (Johnny Cage).
Takođe ni Luk a ni Džoni nisu baš glavni likovi u filmu. U stvari, ako već naziremo nekakvu pripovedačku nit, neko ko bi se smatrao “glavnim” bi bila Kitana. Lik Kitane se pojavio po prvi put upravo u Mortal Kombat 2 (igrici iz 1993 godine) što jeste zgodna simbolika. Nju glumi (sasvim korektno) Adeline Rudolph kojoj ovo nije debi ali ja je svakako prvi put vidim.

Sećam se da je glavna polemika za Mortal Kombat iz 2021 godine bila o tome što u filmu nije uopšte postojao turnir “Mortal Kombat”. Ovde je to ispravljeno. Čitav film je zapravo ekranizacija raznoraznih arena i specijalnih moći/načina ubijanja koje će ljubitelji ove igre prepoznati (i radovati se) igrajući je na raznim platformama proteklih 30ak godina.

Priča, ako tako nešto i postoji u ovom filmu, se ovde svodi da počinje poslednji “Mortal Kombat” turnir u kojem sudbina Zemlje (i univerzuma) na kocki i koji će, ukoliko na njemu pobedi njegov tim, Shao Kahn postati gospodar univerzuma (dok za koju nedelju ne stigne He-Man u bioskope).
Džoni Kejdž, nekadašnja akciona zvezda borilačkih filmova iz devedesetih je “odveden/pozvan” na turnir i tu se pridružuje ekipi već svima nama dobro poznatih junaka iz prvog dela filma.
Mislim, onima koji se sećaju prvog dela… ja bukvalno nisam mogao da se setim (niti da ga prepoznam) ni delića priče bilo kojeg od ovih likova iz prvog dela…niti da su uopšte tamo i bili.

Možda je zato i dobro što ovaj nastavak nema nikakvu priču. Eto, ubiše se od prikazivanja “mitologije” likova u Mortal Kombat (2021) a na kraju od te silne priče ostade bukvalno (barem u mojoj memoriji) samo naziv i godina kada je prikazan.
Ljubitelji igrice verovatno će više voleti ovaj film od mene. Zato je moj predlog njima da ga svakako pogledaju u bioskopu (ima nekoliko upečatljivih momenata) a svim ostalima jeste da ga sačekaju na nekom striming servisu ako ih uopšte zanima.
Inače, moj tekst za prvi deo tj. Mortal Kombat (2021) je mnogo bolji nego za ovaj kao što je i drugi film bolji od prvog…ali ne mnogo.
Na skali od (1-6) ocena: 2+/3-





