Castle Rock (2018-?) prva sezona

Kod nas, legalno, možete ovu seriju gledati na HBOgo...

Ljubitelji  Stivena Kinga znaju „Castle Rock“ kao  omiljeno (imaginarno) mesto njegovih priča i romana. Ljubitelji filma se možda sećaju istoimene producentske kuće (koju je pre svega vodio i kumovao legendarni režiser Rob Rajner) koja nam je podarila pregršt dobrih filmova (neki od njih su upravo i ekranizacije određenih Kingovih dela, poput napr. Misery) .

 Autori ove „antalogijske“ (što znači da je svaka sezona priča za sebe sa, uglavnom, različitim glumcima) serije imali su privlačnu i lukrativnu a opet i veoma jednostavnu ideju. Hajde da iskoristimo svet koji je kreirao Stiven King, neke njegove likove, mesta i dešavanja, i u taj svet uguramo našu „genijalnu“ originalnu priču koja će, jelte, biti u Kingovskom ključu.

 I to im je prošlo. Čestitam.

 Ali spolja gladac a unutar jadac. Kada uklonimo svu tu ambalažu, sve te sitne (uglavnom simpatične) detalje poput toga da je napr. jedan od likova rođak Džek Nikolsona iz Shining-a, ili da je misteriozni mladi neznanac pronađen u napuštenom delu zatvora koji se, naravski, zove Šošenk (i jedan je od centralnih mesta dešavanja ove prve sezone) ostaje nam ta originalna priča. A ona je originalna koliko i svaka moja kritika. Pa čak i gora. I ne, nema veze sa Kingom… osim ako se ne fokusiramo na njegove mane kao romanopisca.

 Nemam ja problem sa time što se na kraju pokazalo da iza te „genijalne“ ideje stoji neka prosečna, opšte poznata, ala “zona sumraka” /Fringe epizoda. Veoma je teško napraviti nešto totalno originalno, gotovo nemoguće…sve su priče već ispričane (da parafraziram reči velikog Haurda Hoksa) .

A taj Hoks je još i rekao:”Najbitiniji su karakteri” . U „Castle Rock“-u su oni, počev od glavnog do većine sporednih, pretežno monotoni i nezanimljivi. Gotovo svaki od njih poseduje i “muku muči” sa po nekom ključnom informacijom koju ne želi da podeli sa nama (gledaocima) sve do završnih epizoda.  Kada se misterija rešava tako što neki lik , na kraju balade, odluči da nam objavi ono što je znao od početka (a do tada „mudro“ ćutao) klasičan je primer „cop out“-a, tj. izvlačenja iz rupe u koju su nas sve nemaštoviti scenaristi uvalil tako što im iznenada neko dobaci merdevine.

 Dobro, ima u „Castle Rock“-u dobrih uloga, početak jeste interesantan, pojedine sporedne pričice takođe ali one uglavnom ne vode ka nečemu smislenom.  Nedovoljno da popravi krajnji utisak…

Lako je zamumuljiti i zakukuljiti…teško je izvući se iz toga na neki pristojan način. Fora koju su izvukli iz tog svog magičnog šešira i objasnili nam šta smo to u stvari gledali toliko je do sada puta korišćena da “Castle Rock” možete slobodno zaobići. I onako to nije onaj pravi… Kingovski

Na skali od (1-5) ocena: 2

recenzija: DeHičkok

U prvoj sezoni glumi respektibilna ekipa glumaca:

Scott Glen,Bill Skarsgård, Sissy Spacek,André Holland

Druga sezona je već završena i koliko znam inspirisana je sa “Misery”. Nadam se da rezultat neće biti mizeran…poučen iskustvom sa prvom sezonom druga će prilično sačekati sa gledanjem

DeHičkok (Prle)
DeHičkok (Prle)

Poznat kao ljubitelj TV serija, De Palme i Hičkoka, ovaj naš već stari član dolazi sa virtuelnih mesta poznatih kao Znak Sagite/Darkwood. Ne pije, ne puši i ne psuje. Omiljen mu je junak Bozza Vampir a omiljena boja žuta (giallo). Zadužen je da pokrije sve što može da se prekrije...Od 01.11.2023 je gurnut u ilegalu

Articles: 225

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.