Under the Banner of Heaven (2022)

priča o zločinu koji je "izvukao cigle iz temelja vere naše"

Bazirana na istinitim događajima tj. na istoimenom non-fiction (a tu vrstu književnosti kod nas rogobatno prevode kao publicistika) romanu Jon Krakauer-a, ova mini serija od 7 epizoda bavi se događajima koji su uzdrmali mormonsku zajednicu u jednom malom mestu početkom osamdesetih godina prošlog veka.

Mesto dešavanja je država Utah (a naziv pravog grada gde se odigrao zločin je promenjen u Istočni Rokvel), ubijeni su majka (Brenda) i ćerka (još uvek beba) pripadnici LDS Crkve (to bi vam otprilike bio “zatucaniji” deo mormonske zajednice koja inače živi i u nekim drugim državama) a istragu sprovode detektiv Jeb Pyre (veoma dobri Andrew Garfield) koji je i sam pripadnik te crkve kao i detektiv Bill Taba (pripadnik indijanskog tj. native American plemena Paiutes koje su, u ovom slučaju mormoni, praktično istrebili kada su se naselili u te krajeve Jute tj. Utah-a).

Kada uhapse Brendinog supruga (koji tvrdi da je ubica nekakav čovek sa bradom) Jeb polako počinje da razotkriva istoriju (ugledne) porodice Lafferty koja će početi da uzdrmava same temelje Jeb-ove vere.

Braća Lafferty i njihove supruge su u sedištu ove priče

Paralelno sa istragom, u nizu flešbekova pratimo događaje koje su dovele do Brendinog ubistva, i upravo je taj pogled u veru i običaje ove verske zajednice u Americi, ono što me je zaista zaintrigovalo i u mnogim aspektima fasciniralo (u lošem i dobrom smislu), jer zaista pojma nisam imao o Mormonima….

Mislim i dalje ne znam nešto mnogo više o njima ali gledanje “Under the Banner of Heaven” beše prilično egzotično iskustvo jer događaji o kojima govori su desili tek pre par decenija a ne verujem ni da je danas, bar što se tiče običaja i pravila kojih se drži više od polovina stanovnika Jute (a ukupno imaju tek nešto više od 3 miliona državljana), nešto drugačija situacija.

Hoću reći, ako vas zaista želite da razumete Ameriku, onda je potrebno poneki put odvojiti pogled od Njujorka i napr. Los Anđelesa ili Majamija…a ovakve serije mogu biti poučne…bar u nekom delu.

Jer…i to mi je najviše i zasmetalo… autori serije baš i nisu želeli da se drže fakta već su ubacili svoje (anti religijske) predrasude i od priče koja se bavi poremećenim osobama spremnim da izvrše najgnusnije zločine opravdajući ih “višim dobrom” na kraju napravili priču o normalnima koje je društvo/crkva pretvorila u psihopate.

Ako sam ja kao neko ko i nije baš religiozan (da ne kažem nešto suprotno) osetio tu nameru autora (seriju je producirao Disney) da nam događaje predstavi u takvom svetlu (i autor romana Jon Krakauer ali i prave ličnosti na kojima se baziraju ovi likovi su izjavili da je serija otišla u totalnu fikciju sa nekim dešavanjima) to onda jasno govori da je ta, suštinski dobra, poruka (koja bi i bez tih dodataka bila veoma jasno komunicirana) ovde bespotrebno iskompromitovana…

Juta nije nekakva zatucana sektaška država prepuna hillbilly “seljaka”…Jeste država u kojoj u zadnjih 60 godina isključivo pobeđuju Republikanci na izborima ali takođe je i država u kojoj je dozvoljen abortus (do 18 nedelje od začeća) a i LGBT imaju pravo da se venčavaju…*

Na skali od (1-5) ocena: 3

recenzija: DeHičkok

*ne bih ja ništa ovo znao o Juti da me serija nije “naterala” da pogledam zaista kakva je “situacija” tamo…to ne znači da tvrdim da je super živeti u Juti samo kažem da tamošnji život uopšte nije onakav kako ga možda zamišljate nakon gledanja ovih 7 epizoda.

DeHičkok
DeHičkok

Poznat kao ljubitelj TV serija, De Palme i Hičkoka, ovaj naš već stari član dolazi sa virtuelnih mesta poznatih kao Znak Sagite/Darkwood. Ne pije, ne puši i ne psuje. Omiljen mu je junak Bozza Vampir a omiljena boja žuta (giallo). Zadužen je da pokrije sve što može da se prekrije..

Articles: 241

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.